FAQ

 1. Od kolika let je možné operovat nos?

  1. Operace nosu se provádí až po ukončení růstu kostry obličeje. U chlapců to znamená přibližně od 18 let, u dívek je možné dříve – od 16 až 18 let.

 2. Co předchází operaci nosu?

  1. Před operací nosu musí každý pacient absolvovat předoperační vyšetření (laboratorní vyšetření vzorku moči a krve), EKG, a celkové vyšetření praktickým lékařem.

   3 týdny před operací nosu nesmí proběhnout zánětlivé onemocnění nebo onemocnění kůže obličeje. Také je třeba vysadit léky na zvýšenou krvácivost.

   U všech pacientů se předpokládá stabilizovaný zdravotní stav.

 3. Je operace nosu placena zdravotní pojišťovnou?

  1. V některých případech je operace nosu hrazena zdravotní pojišťovnou a to v případech, kdy pacient operaci nosu prodělá po úrazu nebo má vrozenou deformaci (rozštěp horního patra, rozštěp nosu, problémy s dýcháním).

 4. Je výsledný efekt trvalý?

  1. Ano, výsledný efekt je trvalý, ale ke stabilizaci dojde až po roce od operace.

 5. Jaké jsou možné komplikace po operaci nosu?

  1. Nejčastější pooperační komplikací bývá silné krvácení, které v některých případech může způsobit až krevní podlitiny v obličeji kolem očí. Nepříjemností po operací může být nemožnost dýchat nosem. Občas se s tím přídá i bolest hlavy.

   Další komplikace mohou nastat během druhé fáze hojení, kdy stabilizace tkáňe při tvorbě plošné jizvy může zesílit až do takové míry, že nos se deformuje. Pokud dojde až do stádia, kdy se tato změna stabilizuje, je třeba následná korekční operace. Tato komplikace nebývá často, ale může se vyskytnou po operacích změn nosu, nebo po opakovaných plastikách nosu. Vyskytnout se také může u operace většího rozsahu (zejména zmenšení u starších pacientů).

 6. Jak dlouho trvá operace nosu?

  1. Operace nosu (rhinoplastika) ve většině případů trvá jednu až dvě hodiny. U komplikovanějších zákroků může trvat operace déle.